Başkanın Mesajı

     Değerli Ağabeylerim, Kardeşlerim,hemşehrilerim;

    Kurudere Köyü  Yardımlaşma  ve Dayanışma Derneğimiz 2009  yılında faaliyetlerine başlamış, merkezi  Lüleburgaz da  olan bir köy derneğidir. Köy Derneği olmasına karşılık, kurumsal yapısı ve üye sayısı ile birçok İlçe hatta İl derneğinden daha güçlü bir yapıya sahiptir. Dernekçilik gerçekten de meşakkatli bir iştir, kurmak kolaydır ama yaşatmak büyük özveri istemektedir. Bu sebeple derneğin faaliyetlerinin aksamadan bugünlere ulaşmasına katkı sağlayan tüm geçmiş yönetim kurulu başkanlarına, yönetim ve denetim kurulu üyelerine şükranlarımı sunuyor ahirete intikal edenleri de Rahmetle anıyorum.

   Yöneticiler kadar üyeler de derneğin vazgeçilmezidir. Üye olmazsa derneğe, dernekçiliğe çok da fazla ihtiyaç kalmamaktadır. Ancak üyeler varsa yapılan faaliyetlerin bir anlamı bulunmaktadır. Derneğin üyelere, üyelerin de derneğe karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Derneğimizin, önümüzdeki yıllarda daha geniş bütçelerle, daha etkin çalışan bir dernek hüviyetini kazanması için hepimiz, yönetim, denetim ve tüm üyelerimizle birlik beraberlik içinde çalışacağımıza inanıyoruz. Önemli olan derneğimize gerçekten kurumsal bir kimlik kazandırabilmektir. Amacı Köylülerimize ,Üyelerimize ve Vatandaşlarımıza hizmet olan bir yapıyı BİRLİK VE BERABERLİK çatısı altında oluşturmaktır

   Bu manada şeffaf, güvenilir bir yönetim anlayışıyla faaliyet gösteren örnek bir dernek olabilmek için bütün hemşerilerimizin destek ve yapıcı eleştirileri dernek yönetimlerinin önünde ışık olacaktır.

   Değerli dostlar; bunun için derneğimize olan destekleriniz kadar önemli olan bir diğer hususta şudur: Dernek yönetimlerini denetlemeniz ve sorgulamanızdır.

   Sayın Üyemiz;

   Lütfen derneğimize üyelik için  Kurudereli  hemşerilerimizi teşvik edelim. Her zaman her ortamda incitici, kırıcı, dışlayıcı söz ve davranışlardan kaçınalım. Her ne sebeple olursa olsun ayrımcılık bizlere yakışmaz. İnsanların hatalarını büyütmek, kınamak birlik beraberliğe katkı yapmaz. Aksine bizleri birlik beraberlekten uzaklaştırır. 

  Burası Kurudere Köyü  Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği  Bu derneğin ağzı yokki kalp kırsın, kişiler kendi aralarında sorun yaşarsa bunu  Derneğimize  yansıtmayalım. Elimizi ayağımızı bu güzel, nacizane, evimiz, köyümüz, tarlamız, çeşmemiz olan Kurudere Köyü  Tabelasının bulunduğu ortama yansıtmayalım  küsmenin hiçbir anlamı yok sende elini taşın altına koy sende derneğine sahip çık aksine daha fazla ipine sarıl.

  Biliyoruz ki;  sorunları daha çabuk ve kolay çözmenin tek yolu örgütlenmektir. Eğer sağlıklı bir örgüt çatısı altında toplanırsak, geçmişimize ait verileri, çok elden, çok kaynaktan toplama şansı yakalarız. Gelecek nesillerimize dünden topladığımız bilgi ve belgeleri bugünkü bilgi ve belgelerle yoğurarak aktarabiliriz.

   Yaşam koşullarının her geçen gün biraz daha ağırlaşmakta olduğu günümüzde, zorlukların ve sıkıntıların ortadan kaldırılması için hepimiz arasındaki dayanışmanın zorunlu olduğu kanaatindeyim, sizlerde böyle düşündüğünüz için bu gün burada birlikteyiz.

   Bizler aynı köylü olmanın da ötesinde bir birimizle akrabayız.  Sanayi toplumuna geçiş süreci yaşayan ülkemizde pek çok değişiklik ve yenilik meydana gelmektedir,  tabii ki her kazanımın karşılığında bir bedel ödenir, işte bu bedel insanlarda yalnızlaşma bazı değerlerden uzaklaşma, kısacası yabancılaşmaya sebep olmaktadır. Bizler  Gurbette  yaşayan Kurudereliler  olarak bu duruma düşmemeliyiz, biri birimize yabancılaşmamalıyız, bu bizim öncelikli sorunlarımızdan birisidir. Belki belli bir yaş grubu içerisinde olanlarımız bir birini tanıyor görüşüyor, ama çocuklarınız tanışmıyorlar.  Bu gün aramıza hiç katılmayan köylülerimiz akrabalarımız olabilir, bunların belki maddi olarak durumları iyi olmayabilir.  Günümüz dünyasında zayıfların yaşama şanslarının ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Öyleyse birlik olup beraber hareket etmek zorundayız. Bu amaçla yaşlılarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza ihtiyacımız vardır.

   Yaşlılarımız bizim tarihimizdir. Geçmişle gelecek arasında köprüdür. Onlarda var olan bilgi ve belgeleri mutlaka en kısa zamanda kayıt altına almalıyız. Engin tecrübelerinden, bilgeliğinden mutlaka yararlanmalıyız. Bu tecrübe ve bilgelikler ışık kaynağımız olmalı. O kaynaktan yararlanarak geleceğimizi görmeli ve daha iyi aydınlatmalıyız.

  Bizler gelecek nesillerimize iyi örnekler vermek, birliğin beraberliğin yardımlaşmanın ne kadar güzel bir haslet olduğunu ispatlamak zorundayız. Kendi içimizde kötülerimiz varsa iyi etmek, yanlışlarımız varsa doğrultmak durumundayız. Unutmayalım ki; kötüye kötü demekle iyi olmaz, yanlışa yanlış demekle doğrulmaz.

   

    Kısacası Hep birlikte, el ele, omuz omuza, gönül gönüle, tek yürek, tek ses olarak Kurudere Köyü  Yardımlaşma  ve Dayanışma Derneğimizin  çatısı altında toplanmaya.Üye olmayanları üye olmaya çağırıyoruz. Köylülerimizden ve üyelerimizden ricamız Derneğimize sahip çıkalım lütfen arayalım soralım mümkünse fırsat buldukça derneğimize ziyarette bulunalım. Bu Dernek bütün Kuruderelilerin  Derneğidir.

     Hepimizin Derneğimizi Daha etkin kılmak için katkı koyacağına başta da belirttiğim gibi inancım sonsuzdur.

    Bir serçe kuşu kadar olabilmek çok anlamlıdır. Bir serçenin yaptıklarını kendimize şiar alarak mesajımı tamamlamak istiyorum.

    Rivayet bu ya bir vakit doğada büyük bir yangın olur. Serçe kuşu bu yangını söndürmek için seri bir şekilde en yakın su birikimi olan bir kaynaktan bir damla suyu gagasıyla taşıyarak yangını söndürmeye müdahale ediyor.

    Öyle bir gayret gösteriyor ki yangın karşısında çaresiz kalan diğer canlıların dikkatini çekiyor canlılardan biri;

   Hey sen ne yapıyorsun bir damla suyla yangın mı söner diye çıkışır.
 

   Serçenin cevabı şu olur;

  “Ben kendime düşen görev yapıyorum elimden gelen bu” diye yanıtlar. Yorumu sizlere bırakıyorum.

    Derneğimizin yapmış olduğu etkınlık ve faaliyetlerin  önemini kavrayıp uzaklardan olsun yakınlardan olsun bizimle birlikte olmak için gelen, gelmek isteyip de gelemeyen tüm Köylülerimize, Köyümüzün Muhtarına,  dostlarımıza misafirlerimize kısaca gönüldeşlerimize, ayrıca derneğimize yapmış oldukları maddi ve manevi katkılardan dolayı Allah işlerini kolay, kazançlarını bol bereketli, ailevi hayatlarını huzurlu ve mutlu eylesin diyor , Derneğimizin  organizasyonlarına  daha fazla katılım sağlayarak buluşmak dileğiyle tüm katılımcılara sonsuz teşekkür ediyor Allah yar ve yardımcımız olsun diyor yönetim kurulum ve şahsım adına en derin sayılarımızı sunuyor, Selamların en güzeli ile  Sizleri selamlıyorum.

   Saygılarımla...

  Yönetim Kurulu Adına
  Başkan
 Adnan ÖZBİNEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurudere Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Kurudere Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği web sitesidir.

Kurudere Köyü

Atatürk Mah. Kenar Caddesi No:96/1
39750 Lüleburgaz / kirklareli

Dernek Yazılımı: Rota Medya © Tüm Hakları Saklıdır.